Bebeği Biberondan Yavaş Yavaş Ayırın

0
37
okundu

Telaşlanmayın ve bebeğe uyun

Diyelim ki 5 aylık olduğundan beri bebeğinize her gün fincandan bir yu­dum süt veriyorsunuz. 8 veya 9 aylık olunca kendi kendinize, “Bebek nasıl gidiyor?” diye soracaksınız. Eğer biberonundan biraz bıkmaya başlamış ve fincandaki sütten de hoşlanıyorsa o zaman fincandaki süt miktarını yavaş yavaş arttırın. Her bes­lenme saatinde kendisine bir fincan verin. Bu da şişede gitgide daha az süt kalmasını sağlayacaktır. Sonra sabah kahvaltı­sı ya da öğle yemeğinden bebek bunlardan hangisinde biberonu pek istemiyorsa, yemekte biberonu vermeyin. Bir, iki hafta sonra eğer bebekte gelişme varsa ikinci ve sonra üçüncü bibe­ronu kaldırın. Bebeklerin çoğu en çok akşam yemeğindeki bi­beronlarını severler, bunu bırakmakta tereddüt ederler. Bazı bebeklerse aynı şeyi sabah kahvaltısı biberonu için düşünür­ler.

Bebeğin biberonu bırakma arzusu devamlı, sürekli art­maz. Diş çıkarma acısı veya bir soğuk algınlığı bebeğin o ara biberonunu daha fazla aramasına neden olabilir. Bebek iyileşince daha evvel biberonu bırakma isteği yine kendisini göste­rir ve gittikçe de bu istek artar.

Biberondan ayrılmayı istemeyen bebek

Fakat sizin bebeğiniz başka tip olabilir. 5 aylık olduğundan be­ri her gün bir yudum süt içmektedir. Fakat 9 aylık olunca daha çok süt içeceği yerde fincanı istemez. Bazen fincandan sa­dece bir yudum alır, sonra bunu iter. Sinsi bir bebek fincanın neye yaradığını bilmiyormuş gibi davranır. Eğer annesi fin­canı onun ağzına doğru eğerse bebek masum masum gülümse­yerek sütün ağzının iki yanından akmasına ses çıkarmaz. Veya bebek fincanın dudaklarına yaklaştırılmasına bile izin ver­mez 10 aylıkken fincanı istemeyen bir bebek, biberonuna düş­kün demektir. Bundan vazgeçecek duruma yaklaşmamıştır bile. Onun biberonu emmeye devam etmesine izin verin. Bebeğin eli­ne alabileceği küçük bir fincana 15 gram kadar süt koyup bunu içeceği umuduyla her sabah tepsisinde bulundurun. Eğer o sa­dece bir yudum alırsa kendisine ikinci yudumu vermeye kalk­mayın. Bunun sizce bir sakıncası yokmuş gibi davranın.

Bebek 12 aylıkken biraz daha uslu olabilir, onun 15 aylık olana veya biraz daha büyüyene kadar fincandan şüphe etme­si ihtimali daha fazladır. Eğer durumu önemserseniz sinirleriniz bozulur. Bu da ne size, ne de bebeğe iyi gelir. Sinirlenmemeye ve komşunun çocuğunun biberonu ne zaman bıraktığını düşünmemeye gayret edin. Kocaman, emreden ve dilinizi an­lamayan bir devin sizin kahve fincanınızı elinizden almaya ça­lışıp zorla size sürahiyle sıcak su içirdiğini gözlerinizin önün­de canlandırın. Eğer siz ciddi bir mücadeleye girişirseniz bebek bu durumda biberona daha uzun süre sıkı sıkı sarılacaktır. Fin­canla süt içmeyi da aylarca ve hatta yıllarca istemeyecekler­dir. Bazen biberondan kesme yüzünden yapılan mücadele bir beslenme problemine yol açar. Bu da arkasından başka problemlerin gelmesine sebep olur.

Huysuz bir bebek, fincandan az az süt içmeye başladığı zaman siz yine sabırlı olmalısınız. Çünkü bebeğin biberonu bırakması için daha belki birkaç ay gerekecektir. Bu özellikle akşam yemeği biberonu veya yatma zamanı biberonu bakımın­dan önemlidir. Günün bu saatinde bebekler ve çocuklar alışı­lagelmiş eski tip rahatlarını ararlar. Biberondan geç ayrılan çocukların çoğu yatak vakti biberonlarını 2 yaşlarına kadar isterler. Bunda bir sakınca olduğunu sanmıyorum.

Bazen bebeğin biberondan geç kesilmesine anne sebep olur

Şimdiye kadar sizi bebeği zorla biberondan ayırmamanız için uyardım. Bebeğin hevesle isten­diği biberonu elinden almamanız gerektiğini anlattım. Bebeğe zorla fincanı uzatmanın onu yalnız hiddetlendireceğini belirt­tim. Şimdi geri dönerek bazen bebeğin biberondan ihtiyacı olan süreden daha çok bir zaman ayrılmamasını anlatacağım. Çün­kü annesi bebeğin biberondan içtiği kadar sütü fincandan iç­mediğini düşünerek üzülmektedir. Diyelim ki 9 aylık bebek sa­bah kahvaltısında fincandan 178 gram da öğle yemeğinde ve 112 gram kadar da akşam yemeğinde süt içmektedir. Kendisi biberon konusunda öyle hevesli de değildir, fakat yemek sonun­da annesi biberonu verirse bebek biraz da bundan içmektedir. Bence 8 ayını geçmiş ve günde fincandan 458 gram kadar süt içen bir bebek biberonunu da aramıyorsa artık onu aramaya­caktır. Eğer bebeğe hâlâ biberon verilirse 10 ilâ 15 aylık olun­ca şüpheci bir devreye girecek ve biberonu bırakmayı pek de istemeyecektir.

İkinci yılda biberonu bir yatıştırıcı olarak kullanan anne için başka bir problem daha doğabilir. Anne, gündüz ağlayan veya gece uyanan bebeğine özenle bir biberon hazırlamakta­dır. Bebeğe günde 8 biberona kadar verilmektedir. Bu da 2 litre kadar süt eder. Bu kadar süt bebeğin yiyeceklere karşı olan iştahını alır ve o zaman bebekte şiddetli kansızlık görü­lür. Çünkü sütte hiç demir yoktur.

Beslenme bakımından bebeğin günde bir litreden çok süt almaması önemlidir. Bebeğin hissi bakımdan gelişmesi konu­sunda ise o annesinin kendisini bebeklikten kurtulmak için yardım ettiğini anlamalıdır. Bunu başarabilmek için en önemli yollardan biri annenin bebeğe yardımcı olarak onun razı ol­duğu devrede bu biberonları teker teker elinden almasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunu gir!
Lütfen adınızı girin