Bebek Nasıl Banyo Yaptırılır? Dikkat Edilecek Hususlar

0
18
okundu

Beslenmeden önce banyo

İlk aylarda en uygunu sabah 10 beslenmesinden önce bebeği yıkamaktır. Fa­kat başka bir beslenmeden önce de yıkamak uygundur. Fakat doyurduktan sonra bebeği yıkamayın, o zaman bebeğin uyuma­sını isteyeceksiniz. Baba, 18 veya 22 beslenmelerinden önce bebeğe banyo yaptırmaktan zevk duyabilir. Günde 3 öğün ye­mek programına girince bebeğin üstünü öğle ve akşam yemek­lerinden önce değiştirmeyi isteyeceksiniz. Çocuk biraz daha büyür ve akşam yemeğini yedikten sonra biraz oturmaya da başlarsa o zaman banyosunu akşam yemeğinden sonra yaptır­mak uygun olur.  Bebeği oldukça sı­cak bir odada, gerekirse mutfakta yıkayın.

Yeni doğan bebeğin cildi yumuşak ve hassastır. Bebeğinizi, bebek küvetinde 36,5 – 37 derece su ile temizlemelisiniz.

Her gün bebeği banyoya sokmaya veya soğuk havalarda bunu haftada bir veya iki defadan fazla yapmaya ihtiyaç yoktur. Bebeğin bez takılan kısmı ve yüzü temiz kaldığı sürece böyle yapabilirsiniz. Bebeği banyoya sokmadığınız günlerde bebek bezi takı­lan kısımlarını sabunlu süngerle silin ve durulayın. Tecrübe­siz bir anne için bebeği küvete sokup yıkamak başta korkula­cak bir şeydir. Bebek güçsüz, yumuşak, kaygan bir yaratıktır ve sabunlanınca daha da kaygan hale gelir. Bebek de küvette önce rahatsız olabilir. Çünkü orada kendisine destek olacak bir şey yoktur. Bebeğiniz kendisini daha emin hissedene kadar bir kaç hafta onu sabunlu süngerle silin. Bu arada siz de ken­dinizi daha emin hissetmeye başlayacaksınız. Hatta isterseniz bebek kalkıp durabile­ne kadar böyle devam edebilirsiniz. Göbek kordonu bölgesi iyileşene kadar be­beğin küvete sokulmaması sık sık tavsiye edilir.

Bebeği bir masada veya kucağınızda silip yıkayabilirsiniz. Bunun için de altına konacak su geçirmez bir parçaya ihtiya­cınız olacaktır. Eğer masa gibi sert bir yerde yıkayacaksanız, üstünde yumuşak bir şey bulunmalıdır. (Büyük bir yastık, katlanmış bir battaniye veya yatak örtüsü). Böylece bebek masada kolaylıkla durabilir. Yüz ve kafayı yumuşak bir el bezi ile ılık temiz suyla yıkayın. Elinizdeki bezle bebeğin vücudunu hafifçe sabunlayın. Sonra durulanmış el beziyle vücudu iki defa silip durulayın. Bu arada kıvrımlara dikkat edin.

Küvette yıkama

Banyoya başlamadan evvel si­ze gereken her şeyin el altında olmasını sağlayın. Eğer havlu­yu unutursanız kollarınızda suları akan bir bebekle havluyu almaya gitmeniz gerekir.

  1. Kol saatinizi ve bebeğin canını yakacak yüzük, v.s. çıkarın.
  2. Bir önlük elbiselerinizin ıslanmamasını sağlayacaktır.
  3. Elinizin altında:
  • Sabun
  • El bezi
  • Havlu
  • Gerekirse burun ve kulaklar için emici cinsten pamuk.
  • Kullanıyorsanız bebek yağı ve talk pudrası.

Bebeği bir bebek banyo küvetinde yıkayabilirsiniz. Evdeki banyo annesinin sırtını ve bacaklarını ağrıtacaktır. Bazı anneler ev­de yer varsa kumaştan yapılmış yüksek ayaklı bir bebek ban­yosunu tercih ederler. Kendiniz rahat edebilmek için oturdu­ğunuz masaya küçük bir bebek banyo küveti koyabilirsiniz. Veya bir konsolun üstüne yerleştirir ve ayakta durarak bebe­ği yıkarsınız. Su vücut ısısında (33-37 derece) olmalıdır.Banyo termometresi anne için rahatlatıcı bir şey olmakla be­raber şart da değildir. Suyun, sıcaklığını dirseğiniz veya bile­ğinizle ölçünüz. Normal bir sıcaklık hissetmeniz gerekir. Be­beği emin bir şekilde tutmasını öğrenene kadar banyo küve­tine az su koyunuz. Eğer her sefer içine bir bebek bezi serer­seniz metal bir küvet daha az kaygan hale gelir. Bebeği başı­nı bileğinizle destekleyecek şekilde ve elinizin parmaklarıyla da sıkıca kol altından tutmalıdır.

Bebeğin önce yüzünü yıkayın. Bunu sabunsuz bir el be­ziyle yapın. Sonra başını yıkayın. Bebeğin başı haftada sadece bir veya iki defa sabunlanmak ister. Bebeğin başındaki      sa­bun köpüklerini ıslak bezle silin. Bunu iki defa tekrarlayın. Eğer el bezi çok suluysa sabunlu su bebeğin gözlerine kaçıp bunları yakabilir. (Gözleri yakmayan özel şampuanlar var­dır.) Sonra vücudun kalan kısmını, kolları ve bacakları sabun­layın. Bunun için de elinizdeki bezi kullanın. Diğer eliniz do­luyken bir bez yerine elinize sabun sürmek daha kolaydır. Eğer bu sefer bebeği suya düşüreceğinizden korkuyorsa­nız onu kucağınızda veya bir masada sabunlayabilirsiniz. Sonra kendisini küvette durulayın. Bu sırada bebeği iki elle sıkıca tutun.

Bebeği kurulamak için yumuşak bir banyo havlusu kul­lanın. Havluyla ovuşturarak yerde bebeği kurutmaya çalışın. Eğer bebeğin göbeği tam iyileşmeden onu banyoya soktunuzsa o zaman göbeği steril pamukla iyice kurulayın. Bir çok be­bek, bir kaç haftalık denemeden sonra banyoda çok eğlenirler. Onun için acele etmeyin. Siz de bebekle zevk almaya ba­kın.

Kulak, göz, burun, ağız, tırnak bakımı

Kulağın dış kısmını ve kanal girişini yıkamanız yeter, içine el sürmeyin. Kulak kanalı içinde toplanan balmumumsu madde hem kulağı korur hem de bunu temizler. Gözle gözükmeyen küçük kıllar bu balmumsu maddeyle toplanmış kiri dışarıya doğru ağır ağır iterler.

Gözler devamlı akan yaşlar sayesinde temizlenir. (Sadece bebek ağladığı zaman değil). Bu yüzden sağlıklı gözlere damla damlatmaya gerek yoktur.

Tırnaklar, bebek uyurken kolaylıkla kesilir.

Burun kendisini temiz tutmak için güzel bir sisteme sahiptir. Burnun içindeki kısımda bulunan gözle görünmeyen minik kıllar sümük ve tozu burnun ön tarafına doğru iter. Toplanan madde burnun delikleri yakınındaki iri kıllara takılır. Bu burnun kaşınmasına sebep olur ve bebek ya aksırır ya da eliyle ovuşturarak birikintiyi dışarı çıkarır. Bebeği banyodan sonra kurularken ıslak el bezinin bir köşesiyle burundaki birikintiyi önce yumuşatın ve sonra usulca silin. Aynışeyi bükülüp ıslanmış bir parça emici pamuk, veya bir kürdana dikkatle sarılmış bir pamuk parçasıyla da yapabilirsiniz. Fakat pamuğu dikkatli sarmalıdır. Kürdan pamuğun arasından çıkmamalıdır. Bu işte fazla ısrar etmeyin yoksa bebek hiddet­lenir.

Burnu tıkayan kurumuş sümük

Özellikle ev iyice ısıtılmışsa küçük bir bebeğin burnunda bir miktar kurumuş sümük toplanır ve bu onun rahat nefes almasını önler. Bebek her nefes alışta göğsünün alt kısmı içeriye doğru çöker. Daha büyük bir çocuk veya bir büyük ağzıyla soluk alabilir. Fakat bebeklerin çoğu ağızlarını açık bıraka­mazlar. Bebeğinizin burnu günün herhangi bir saatinde tıka­nırsa, yukarıda anlattığımız şekilde bu pisliği önce yumuşatıp sonra çıkarırsınız.

Bebek yağı mı talk pudrası mı?

Banyodan sonra bebeğe yağ sürmek veya onu pudralamak zevklidir. Ama bebek de bundan hoşlanırsa tabii. Fakat genellikle bunların ikisine de gerek yoktur. (Eğer öyle olsaydı tabiat bunları da sağlardı.) Eğer bebeğin cildi çok çabuk tahriş oluyorsa talk pudrası yararlıdır. Bebeğin pudra bulutunu içine çekmemesi için bunu önce bebekten uzak bir yerde elinize dökünüz sonra yumuşak hareketlerle bebeğin vücuduna sürünüz. Top top olmaması için pudra, ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Herhangi bir bebek pudrası veya talk yeterli gelir. (Ciğerleri ra­hatsız edeceği için çinko steratlı pudra kullanmayın.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunu gir!
Lütfen adınızı girin