Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken ve Merak Ettiğiniz Herşey

0
7
okundu

Gebeliğe Genel Bakış

Gebelik, Kadın yumurtalıklarının spermler tarafından döllenmesiyle ortaya çıkan 9 aylık bir süreyi kapsayan durum olarak ortaya çıkmaktadır. Döllenen yumurta, implantasyonun (yerleşme kanaması diye bilinir) meydana geldiği yerden rahim içine gider. Başarılı bir implantasyon gebelik ile sonuçlanmaktadır. Bu gebelik dönemi, ortalama olarak 40 hafta sürmektedir. Hamileliği etkileyecek birçok faktör bulunmaktadır. Erken teşhis ve doğum öncesi bakım hizmeti alan kadınların sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesi ve sağlıklı bir doğum yapması daha olasıdır.

Hamilelik dönemi boyunca nelerle karşılaşacağını bilmesi hem sağlığınız hem de bebek sağlığının izlenmesi için önemlidir. Eğer hamilelikten kaçınmak istiyorsanız, uygulanması gereken doğum kontrol yöntemlerini izlemeniz gerekmektedir.

Gebelik Önleme ve Doğum Kontrolü

Partnerleri ile aktif bir cinsel hayatı olan kadınlar gebelikten kaçınmak isteyebilirler. Bazı doğum kontrol yöntemleri bazı kadınlarda daha etkili olabilmektedir. Bunun içinde doktorunuza başvurarak sizin için en yolu öğrenebilirsiniz.

Prezervatifler

Hamileliği önlemek için en çok kullanılan ve bilinen yöntemdir. Prezervatiflerin hamileliği %98 oranında engellediği söylenmektedir. Fakat doğru prezervatif kullanımı onun mükemmel derecede verim alınmasını sağlamaktadır.

 • Tarihi geçmiş prezervatif,
 • Yanlış takılması,
 • Prezervatifin yırtılması,

Bu oranının düşmesini sağlayacaktır.

Hamile kalmamak konusunda prezervatiflere güveniyorsanız, doğum kontrol hapları veya spermisit gibi metotlara başvurmak isteyebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları

Hormonal doğum kontrol hapları popüler bir yöntemdir. Reçete ile satılan bu haplar kadın vücudundaki hormon seviyesini kontrol ederek etkisini göstermektedir. Doğum kontrol haplarının başarı oranı %99 olarak bilinse de kullanıma göre değişmektedir(Hapın alınmasını aynı gün içinde unutmak gibi).

Doğal Aile Planlaması

Doğal aile planlaması en düşük başarı oranına sahip bir yöntem olmakla birlikte çok fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. Bu yöntemde kadının en doğurgan olduğu dönemde cinsel ilişkiden kaçınmasını sağlayarak işlemektedir. Tabi bu durum doğal olduğu için başarı oranının en düşük olmasına yol açmıştır. Bir kadının aylık döngüsünü etkileyecek birçok faktör olduğundan gebelik durumu kaçınılmaz olabilmektedir.

Acil Doğum Kontrol Hapları

Kontrasepsiyon diye de bilinen bu yöntemde doğal kontrolün başarısız olduğu durumlarda eczanelerde reçete ile satılan ilişkiden sonra 72 saat içerisinde alınması gereken doğum kontrol hapları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gebe Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım ?

Gebelik testi yaptırmadan önce, erken belirtiler sayesinde gebe olup olmadığınızı anlamak mümkündür. Erken Belirtiler; Yorgunluk, Mide Bulantısı(“Sabah bulantısı olarak da bilinir.”), şişmiş göğüsler ve kabızlıktır.

Bazı kişilerde kramplar ve hafif seyreden kanamalar da görülmektedir. Bu hafif kanama, implantasyon kanaması olarak adlandırılır ve genellikle 1-2 hafta içerisinde döllenme gerçekleşir. Bazı durumlarda, bu kanama çeşidi adet kanaması ile karıştırılmaktadır.

Semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kadınlarda gebelikler arasında farklı belirtiler görülebilir. Örneğin, ilk hamilelikte sabah hastalığınızı yaşayabilirsiniz, ancak ikinci hamilelikte sancılar olmayabilir.  Bunun yanı sıra erken gebelik belirtileri gebeliğin tek teyidi olmamalıdır.

Gebeliği Teyit etme

Gebelik, vücuttaki koryonikgonadotropin (HCG) seviyelerinin ölçülmesi ile teyit edilmektedir. HCG hormonu, bir idrar veya kan testi yoluyla tespit edilir. İdrar testleri bir doktor ofisinde sağlanabilir fakat bunlar evde yapılan gebelik testleri ile aynıdır. Eğer evde bu testi yapacaksanız talimatların dikkatle okunması gerekmektedir. Eğer olumsuz bir sonuç alırsanız testi erteleyip birkaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz. Bu testin en büyük avantajı gizlilik ve uygun fiyatlı olmasıdır.

Kan testi ise gebelik teyit için başka bir yöntemdir. HCG hormonu bir laboratuarda kan örneği aracılığıyla ölçülmektedir. Sonuçları ise evde yapılandan daha doğruya yakındır. Aradakı fark, HCG’nin kanda az miktarda bile olsa daha kolay algılanmasıdır. Kan testi, yumurtlamadan altı gün sonra yapılabilir.

Gebelik Bakım Planları

Evdeki gebelik testleri doğru vakitte yapıldığı zaman (Adet döneminin kaçırıldığı ilk gün) %99 doğru sonucu vermektedir. Evde yaptığınız testte pozitif değer elde ederseniz ilk yapmanız gereken bir doktora görünerek gebeliğinizi programlamalısınız. Hamile olduğunuzu erken öğrenmeniz,  bebeğinizin sağlığı için de önemli bir faktör olmaktadır. Düzenli kontroller, sağlığınızı korumak ve gebelik ile ilgili olası sorunları tespit etmek şarttır.

Dikkatli Olmanız Gerekenler

Çoğu kadın gebelik döneminde iken normal yaşantılarını da sürdürebilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğiniz içinizde büyürken dikkat edilmesi ve alınması gereken bazı önemler vardır.

Bir uzmana başvurarak sağlıklı beslenme ve size bebeğinize fayda sağlayacak düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir. Alkol ve tütün ürünlerinden gebelik döneminde mutlaka kaçınmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir gebelik geçirmek için yaşam tarzınıza değişiklikler ve diyet önerileri ile hem kendi sağlığınızı hem de bebeğin sağlığını korumak mümkündür.

Risk Faktörleri Nelerdir ?

Doğum kontrol yöntemlerini kullanmadan cinsel yaşamınız aktifse hamile kalma olasılığınız yüksektir. Bir kerelik olması bile hamile kalmanıza yeterli olacağının unutulmaması gerekir. 30’lu yaşların başlarındaki çoğu kadın normal bir gebelik şansına sahiptir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, 35 yaş üzerindeki kadınlar gebelikte sağlık sorunları için daha yüksek risk altındadır.

Gebeliği etkileyecek diğer riskler ise;

 • Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon)
 • Kalp-Damar Hastalığı
 • Diyabet
 • Kanser
 • Böbrek Hastalığı
 • Enfeksiyonlar

Prognoz

Sağlıklı bir gebelik genellikle 40 hafta sürmektedir. Prematüre doğumlar, düşük doğum ağırlığı ve sarılıktan organ gelişim eksikliğine kadar birçok sorunla karşılaşabilinmektedir.

İlk Üç Aylık Dönem

Her kadının gebelik süreci farklıdır, fakat doktorlar gebeliğin nasıl ilerlediğini tahmin etmek için kullandıkları tıbbi kilometre taşları bulunmaktadır. Gebeliğin 1. trimesterinde düşük yapma şansı hala yüksek olmaktadır. 12 haftadan sonra düşük yapma şansı şaşırtıcı bir şekilde azalma gösterir. Ayrıca 4. trimesterde doktor gelişmekte olan fetüsün kalp atışı yaptığından emin olmak için kontrol yapmaktadır.

İkinci Üç Aylık Dönem

Gebelik anının bu sürecinde muhtemelen bir anatomi ultrasonu yapılacaktır. Bu kilometre taşı, gelişmekte olan bebeğinizin vücudunu herhangi bir gelişimsel anormallik açısından kontrol eder. Bu testi bebek doğmadan önce eğer öğrenmek isterseniz, bebeğinizin cinsiyetini de gösterecektir. 2. trimesterin ortasında bebeğinizin uterusta hareketlerini küçük tekmeler ve yumruklar biçiminde hissedeceksiniz.

 1. Trimester
 2. haftaya gelindiğinde rahim içindeki bir bebek “canlı” kabul edilmektedir. Bu, rahminin dışında hayatta kalma şansının yüksek olması demektir. 3. trimesterde kilo almanız hızlanır ve daha fazla yorgun hissedebilirsiniz. Doğum yaklaşırken rahatsızlık hissedebilirsiniz. Fazla kan ve su tutulması ayağınızı şişirebilir. Braxton-Hicks kasılmaları olarak bilinen doğum eylemine yol açmayan kasılmalar, doğum öncesi haftalarda gerçekleşebilir.

Doğuma Hazırlanma

Doğum için hazırlanmanın fiziksel ve zihinsel olarak birçok yolu vardır. Birçok hastane doğumdan önce doğum dersi vermektedir. Böylece kadınlar doğum sancısının işaretlerini ve ilerlemesini daha iyi anlamaktadır. Ayrıca 3. trimesterde tuvalet malzemeleri, pijamalar ve diğer günlük ihtiyaçların hazırlanarak “Doğum çantası”na konulmaktadır.

Ayrıca 3.trimesterde bir uzman aracılığıyla doğum planınızı ayrıntılı bir şekilde konuşabilir hastaneye ne zaman gitmeniz gerektiğini neler yapılacağını ve gebelik merak ettiğiniz diğer konuları öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunu gir!
Lütfen adınızı girin